receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz




Festival společensko - ekologických a vegetariánských filmů

V Brně vzniká nová tradice a Vegetarian.cz má z ní pro Vás reportáž.

Všechny barvy duhy

Hnutí DUHA, ČSVV a filmový klub STUDIO uspořádali v brněnském kině ART od pátku 8. dubna do neděle 10. dubna první ročník festivalu společensko-ekologických filmů VŠECHNY BARVY DUHY. V rámci 10 promítacích bloků v něm uviděli návštěvníci 27 dokumentárních filmů, které spojovalo jediné motto: "všichni toužíme po životě ve zdravém a čistém prostředí, každý z nás může k naplnění tohoto přání přispět, je to snadné".

Jak název festivalu napovídá, mohli se návštěvníci těšit na širokou paletu témat. Jednotlivé promítací bloky se věnovaly například ekologicky příznivému životnímu stylu, vodě a povodním, vegetariánství, spravedlivému obchodu pod značkou Fair trade, návratu šelem do našich hor či odkrývání toho, kam putují peníze z našich daní rozdělované evropskými rozvojovými bankami. Připravili jsme pro Vás reportáž se zaměřením na sobotní vegetariánský blok.


Sobotní podvečer byl tedy věnován vegetariánství a zdravé výživě, a to ze všech stran a úhlů pohledu. Tahákem pro návštěvníky mohla být, bohatá nabídka ochutnávky vegetariánských jídel a zdravých produktů ekologického zemědělství, ale také moderátor, kterým byl mistra světa v thajském boxu, vegetarián Honza Muller.

Při vstupu Vás čekala přehlídka firem a organizací, které se těmto tématům věnují. První byl informační stánek Hnutí DUHA, tato ekologická organizace mimo jiné vydává společensko ekologický měsíčník Sedmá generace. Další byl stánek s BIO-potravinami Biosfera.cz a ten se nedal minout. Byl zde k prohlédnutí na velkém monitoru jejich internetový obchod, ukázka nového výrobku - automatického klíčidla FreshLife - každý zde mohl ochutnat velké šťavnaté klíčky fazolek mungo. A také novinku výživná konopná semena, které obsahují v příznivém poměru všech 9 esenciálních aminokyselin, více v připravovaném rozhovoru. Hned vedle byla ČSVV, ta na svém stánku nabízela reklamní předměty (placky, samolepky …) nový magazín společnosti a nově vydané stanovisko ADA, které by mělo být takovým občanským průkazem vegetariána (např. u lékaře prvního kontaktu).

Stánek s FairTrade výrobky byl pěkný a barevný. Nabízeli např. Bio čaj z Ceylonu, Indie, férovou čokoládu, kávu a kakao z Dominikánské republiky. Také o výrobcích s FairTrade pro Vás připravujeme rozhovor. Nechyběli zde i Ochránci hospodářských zvířat a Michal Kolesár( který se nedávno účastnil i televizní diskuse). S Michalem Kolesárem máme pro Vás připravený rozhovor. Nabízeli svůj zpravodaj a původní filmy OHZ. Sobotní vegetariánské pohoštění pro účastníky festivalu připravila restaurace Na Cestě.

V 16:30 začal blok promítání pásma krátkých dokumentárních filmů.

První byl Meatrix (USA, 6 min) což je úsměvná parodie na kultovní Metrix ve stylu Orwelovy farmy zvířat. Eat less meat (GB, 20 min) je dle našeho názoru velmi hodnotný britský dokument o ekologických rizicích celosvětově rostoucí spotřeby masa. Vhodné do škol a snad by ho mohla pustit i ČT. Důvody proč být vegetariány (Chew on this, USA, 5 min) Dynamický krátký film propagující vegetariánství ve stylu Proč - proto. Česká verze původního reklamního klipu americké ochranářské organizace PeTA (Lidé pro etické zacházení se zvířaty).

Pravda o mase (Meet your meat, USA, 15 min) Je také dokument americké ochranářské organizace PeTA (Lidé pro etické zacházení se zvířaty), který ukazuje běžně praktiky velkochovu a jatek.

Vrcholem večera však byla přednáška Jaroslava Škvařila (lektora Odborné skupiny pro nutrici ČSVV). Hlavním tématem přednášky bylo objasnění rizik spojených s vegetariánstvím, tak aby i pro laiky bylo zcela zřejmé, o jaká rizika jde a jak jsou tato rizika pro ně významná. V přednášce uvedl praktické příklady skladby potravin na eliminaci těchto rizik a zdůraznil složení ideálního množství bílkovin ve stravě (dle lyzinu). Vysvětlena byla i problematika vitamínu B12, vápníku, železa.

Zdůraznil, že tato výživa je nejen bezpečná a i šetrná k přírodě, odstraňuje hlad ve světě a podporuje nezabíjení. Pro srovnání s konvenční stravou uvedl příklad přirovnání T.Husáka: Představte si, že jedete po silnici v horách. Vpravo máte louky a vlevo prudké srázy a propasti. Pokud se bavíme o rizicích vegetariánské stravy, jsou to louky vpravo (můžeme vyjet s cesty, mírně poškodit podvozek …) zde je snaha některými odborníky stále důrazně upozorňovat na možnost těchto rizik. Vlevo však jsou všechny rizika konvenční stravy (srázy a propasti), civilizační nemoci způsobené špatným stravováním. Vpravo "odborníci" staví betonovou bariéru a vlevo dají občas značku.

Následovala přednáška Jana Šťastného o historii vegetariánství. Posluchači se dozvěděli, kdo z českých osobností byl vegetariánem a hádali kdo z vegetariánů může být na českých známkách. OHZ promitlo pásmo filmových reportáží s názvem Zvířata nejsou zboží z českého prostředí, tedy ne něco za mořem, ale za naším domem. Úvod filmu mluví sám za sebe:

Lidé jim vzali svobodu, osobní i evoluční, redukovali je na výrobní jednotky, zavřeli ve tmě a betonu velkochovů a po krátkém životě, kdy každodenní realitou je strach, bolest a osamění, jim jako konečnou stanici přisoudili popravčí linku jatečních závodů.

Posledním byl celovečerní Super Size Me (USA, 100 min) Což, je film o tom, co může způsobit každodenní stravování v podnicích s rychlým občerstvením - doporučujeme.

Závěrem: Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA ke smyslu festivalu dodává: "Festival ekologických filmů nenabízí pouze možnost shlédnout zajímavé filmy, je též jedinečnou příležitostí pro všechny, kterým není lhostejný stav prostředí, ve kterém žijeme. Organizace na festivalu, totiž nabízejí širokou paletu možností jak mohou jejich užitečnou práci lidé podpořit."

red.


Mediálním partnerem festivalu byl www.vegetarian.cz


PR článek






reklama: www.billboard.cz